Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem?

Nie ma jeszcze decyzji w sprawie szkolnych egzaminów, choć ich terminy są już naprawdę blisko. Na razie egzaminy mają się odbyć zgodnie z planem, a osobom przygotowującym się do nich towarzyszy stres.

 

Stres to doświadczenie, które zna każdy, nie tylko obecny ósmoklasista czy maturzysta! Na egzaminie stresujemy się tym, że nie odpowiemy na wszystkie pytania lub zapomnimy tego, czego się nauczyliśmy.

 

Stres na egzaminie, mimo że jest nieprzyjemny, nie jest niczym złym. Reakcja stresowa pojawiająca się na egzaminie ma pomóc lepiej go zdać. Stres odczuwany na egzaminie to tak zwany eustres (czyli stres krótkotrwały), który jest potrzebny, aby skutecznie działać i radzić sobie z wymaganiami.

 

Stres krótkotrwały:

  • poprawia koncentrację uwagi
  • ułatwia zapamiętywanie
  • ułatwia odtwarzanie informacji z pamięci
  • przyspiesza kojarzenie
  • skraca czas reakcji
  • dodaje energii do działania
  • zwiększa kreatywność
  • działa antydepresyjnie – gdy stres krótkotrwały mija, to osoba zazwyczaj jest w pozytywnym nastroju.

Stres krótkotrwały poprawia wykonanie zadania, przez co jest korzystnym doświadczeniem na egzaminie. Czasami jednak stres, którego doświadczamy jest długotrwały lub jego poziom jest na tyle wysoki, że nie jesteśmy w stanie skoncentrować się na danym zagadnieniu, w pamięci wszystkie informacje się ze sobą mieszają, mogą się pojawić zawroty głowy. Co w takiej sytuacji robić? Jak radzić sobie ze stresem?

 

10 sposobów na pozbycie się stresu przed egzaminem

Pozytywne nastawienie

Zaufajcie sobie, uwierzcie w swoje umiejętności i posiadaną wiedzę. Czarne myśli powodują obniżenie samooceny, a tym samym wzmagają odczucie stresu. Zajmijcie swoje myśli czymś innym, np. pomyślcie o czekających was wakacjach. Niektórym pomaga powtarzanie sobie w myślach „Dam radę”. Nie myślcie o dobrym wyniku, ale o tym jak ten dobry wynik osiągnąć.

Przygotowanie garderoby i innych niezbędnych rzeczy

Na dzień przed egzaminem przyszykujcie sobie strój, notatki, długopisy i inne niezbędne rzeczy. Nie odkładajcie tego na ostatnią chwilę, bo możecie czegoś zapomnieć, a nawet spóźnić się przez to na zaliczenie. Przed wyjściem zjedzcie coś, ale nie przejadajcie się. W dniu egzaminu wyjdźcie z domu wcześniej, żeby iść spokojnie i nie musieć się spieszyć.

Relaks

Przed samym sprawdzianem waszych wiadomości, postarajcie się wygospodarować wolny czas na rekreację. Umysł musi się zregenerować po wysiłku intelektualnym. Możecie np. wybrać się do kina, na basen, zakupy itp. Zróbcie coś dla siebie, coś co sprawi przyjemność.

Sen

Zadbajcie o regularny rytm dobowy, ok. 7-8 h snu. Na godzinę przed zaśnięciem odłóżcie telefon, laptopa. Zarwane noce, ciągłe uczenie sprawiają, że czas przeznaczony na sen ogranicza się do minimum. Wymęczony organizm jest podatny na doznawanie negatywnych emocji, a tym samym trudniej jest się skoncentrować. Warto przed egzaminem dobrze się wyspać.

Uprawianie sportu

Zacznijcie wykonywać ćwiczenia fizyczne, co spowoduje wydzielanie się endorfin czyli hormonów szczęścia. Efektem tego będzie fakt, że poczujecie się szczęśliwsi, zdrowsi, a tym samym łatwiej przyjdzie wam kontrolowanie stresu.

Słuchanie muzyki

Zaopatrzcie się w słuchawki i odpłyńcie wraz z ulubionymi hitami czy muzyką relaksacyjną . Wytwarza się wtedy hormon szczęścia, poprawiający samopoczucie i ukierunkowujący myślenie na pozytywne tory.

Wizualizowanie

Uporządkujcie sobie w myślach plan tego, co was czeka. Wyobraźcie sobie salę egzaminacyjną, swoje miejsce, losowanie zagadnień itp. Przejrzyjcie arkusze z pytaniami z poprzednich lat, przemyślcie odpowiedzi na ewentualne pytania. Dzięki temu nie odczujecie dużego stresu, bo będzie to sytuacja wam znana.

Ćwiczenia oddechowe

Kontrolowane oddychanie zmniejsza napięcie i rozładowuje negatywne emocje. Wypróbujcie kontrolę oddechu 4-7-8. Przez 4 sek. nabierajcie powietrza, na 7 sek. zatrzymajcie je w płucach, kolejno spokojnie wypuśćcie powietrze przez 8 sek. Możecie zastosować też oddychanie przeponowe lub tzw. oddychanie uwalniające napięcie.

Budujące otoczenie

Unikajcie miejsc zbiorowej paniki. Posiedźcie lepiej w odosobnieniu, udajcie się na wędrówkę po korytarzach szkoły albo porozmawiajcie z rozluźnionymi i opanowanymi kolegami.

Zaprzestanie powtórek

Na chwilę przed egzaminem zrezygnujcie z nerwowego powtarzania materiału, bo i tak niczego nowego nie przyswoicie, a spowodujecie tylko jeszcze większy mętlik w głowie.

 

Dzięki zastosowaniu powyższych rad zwiększycie swoją kontrolę nad stresem.

Powodzenia!!